Czip M1 w nowych Mac’ach

Czip M1 w nowych Mac’ach

Za nami kolejna konferencja przygotowana przez Apple. W tym roku dużo nowości. Na wrześniowej konferencji nietypowo poznaliśmy tylko nowe iPady oraz Apple Watch’e. Dopiero kolejne wydarzenie zorganizowane miesiąc później poświęcone zostało iPhone’om 12.
I ostatnie „One more thing” w listopadzie – czyli nowa era dla Mac’ów.

Zapowiedziana przez Apple już podczas WWDC premiera komputerów z autorskimi układami odbyła się 10 listopada. Zapoczątkowała tym samym dwuletni proces przejścia wszyskich komputerów Mac na układy Apple Silicon. m1-mac

Czip M1

Pierwszy autorski czip trafił do Mac’ów zastępując dotychczas stosowane procesory Intel. M1 zaprojektowany specjalnie dla komputerów Mac jest najpotężniejszym układem stworzonym do tej pory przez Apple. Czip łączy w sobie procesory, Neural Engine, układy I/O oraz wiele innych komponentów. Został wykonany w najnowocześniejszej technologii 5-nanometrowej, tym samym jest to pierwszy taki układ w komputerze osobistym.

Rdzeń procesora został wykonany z krzemu o niskim poborze energii i zawrotnej prędkości. W porównaniu do innych komputerów jest nawet dwa razy szybszy, zużywając 4 razy mniej energii.

Podobnie jak iPhone’y czy iPady, nowe MacBooki potrafią natychmiast aktywować wyświetlacz, po ich wybudzeniu.

Na początek Apple zaprezentowało aż trzy modele komputerów z nowym układem. Zakup każdego możliwy jest już dziś, a dostępne będą od 17 listopada.

Macbook Air

Wśród nowych urządzeń nie mogło zabraknąć najpopularniejszego z MacBooków. W jego przypadku układ M1 wpłynął na wydłużenie pracy baterii do 18 godzin. Przy tym jest nawet 3,5 razy szybszy od poprzedniej generacji. Zastosowanie czipa umożliwiło również zrezygnowanie z wentylatorów, zapewniając całkowicie cichą pracę.

Ceny rozpoczynają się od 5199 zł.

Mac mini

Nowy Mac mini przetwarza dane nawet 3 razy szybciej od poprzednika, a jednocześnie jest bardziej energooszczędny.

W cenie już od 3699 zł.

MacBook Pro

Podobnie jak w przypadku poprzedników zyskuje na mocy – 2.8 razy szybszy CPU oraz 5 razy szybsza grafika w porównaniu z poprzednią generacją. Oszczędność energii nowego czipa może się przełożyć nawet na 20 godzin pracy baterii.

Ceny rozpoczynają się od 6699 zł.

W ofercie Apple wciąż pozostają modele z procesorami Intel.

 

źródła: Apple Newsroom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *