Apple zbudowało wysokie oczekiwania od samej zapowiedzi własnych układów dla Mac’ów. Czipy zostały oparte na architekturze ARM, podobnie jak iPhone’y czy iPady. W tym roku wydano aż trzy modele z debiutanckim czipem M1!
Jak spisują się w praktyce?
Przeprowadzane testy wyraźnie potwierdzają, że postęp jest i to całkiem konkretny. Prędkość poszybowała wysoko w górę. Wygląda na to, że wyniki przewyższają oczekiwania.
Geekbench
Spoglądając na testy wydajności pojedynczych procesorów Mac’ki z M1 nie mają sobie równych. Znacznie wyprzedziły najwyższą konfigurację 27-calowego iMac’a z i9. W rankingu ogólnym uzyskały prawie 1700 punktów.
W przypadku Multi Core osiągnęły wyniki w okolicy 7300 punktów, co przy 8 rdzeniach jest lepszym wynikiem nawet od MacBooka Pro z 8-rdzeniowym procesorem i9, 2.4 GHz.
Rosetta 2
W związku z tym, że aplikacje wymagają dostosowania pod M1, Apple przygotowało program umożliwiającą korzystanie z aplikacji jeszcze przed jej dostosowaniem.
NIe wszystkie aplikacje są kompatybilne z M1. W tym celu apple przygotowało program dostosowujący, umożliwiając korzystanie z takich aplikacji. W związku z tym część aplikacji początkowo może uruchamiać się dłużej. Mimo, że używanie tego narzędzia obciąża bardziej komputer, Rosetta spotyka się z bardzo pozytywnymi opiniami użytkowników. Wydajność czipu jest w stanie zrekompensować dodatkowe obciążenie, a opóźnienia w korzystaniu są praktycznie niezauważane i wszystko działa płynnie.
Szybszy SSD
Weźmy pod lupę modele MacBooka Pro z 2020 roku oraz testy przeprowadzone przez MacRumors. Nową podstawową wersję MacBook’a Pro z M1 porównano z MacBook’iem Pro z czterordzeniowym procesorem Core i5 1,4 GHz, grafiką Intel Iris Plus 645, 8 GB pamięci RAM.
W przypadku M1 prędkność odczytu wyniosła 2800 MB/s, a zapisu 2300 MB/s. Analogicznie w przypadku procesora Intel 1600 MB/a oraz 1100 MB/s.
Przesyłanie plików
Im większe pliki tym bardziej widać różnicę. W przypadku pliku 40 GB nowy Pro poradził sobie z przesyłaniem w 27 sek, a modelowi z procesorem Intel zajęło to ponad 3 razy więcej czasu – 90 sek.
Uruchamianie aplikacji
Około 50 aplikacji zostało uruchomionych równolegle na obu MacBookach. Rzecz jakiej nie zdarza się robić na co dzień, jednak warto wiedzieć, że czip M1 poradził sobie z tym zadaniem całkiem płynnie. Jego poprzednik pozostał w tyle. Otwarcie każdej kolejnej aplikacji trwało znacznie dłużej.
Patrząc na uruchamianie pojedynczo aplikacji wyniki były już bardziej zbliżone, jednak wciąż szybsze na M1.
MacRumors podkreśla, że MacBook Pro z M1 podczas przeprowadzonych testów nie uruchomił wentylatorów.
Przebieg testów możecie obejrzeć na poniższym wideo.
(R)Ewolucja
Trzeba mieć na uwadze, że wybierając komputery z M1 teraz, można napotkać na drobne problemy. Zważywszy na to, że M1 staje się nowym standardem, będą to problemy przejściowe.
Apple obrało nowy kierunek i jak zapowiedziało przez kolejne dwa lata będą dążyć do całkowitego przejścia na Apple Silicon. Deweloperzy będą stale dostosowywać swoje aplikacje do tego standardu, a korzyści płynące z wydajności oraz oszczędności energii będą tylko większe.
źródła: Apple GeekbenchBrowser MacRumors