Monterey – oto nowy macOS!

Monterey – oto nowy macOS!

Jakie nowe funkcje przyniesie aktualizacja macOS Monterey? Apple zaprezentowało najciekawsze z nich!

Na konferencji otwierającej WWDC2021 mogliśmy zobaczyć zapowiedź możliwości najnowszego oprogramowania macOS.
Sprawniej, szybciej, efektywnie – tak ma wyglądać praca z nowym systemem.

Nowy wymiar pracy..

.. dzięki Uniwersal contronl!
Nowa funkcja umożliwi użytkownikom prace między urządzeniami. Niezwykle prosta, ale jakże użyteczna. Wystarcz zbliżyć iPada do Maca, funkcja zostanie aktywowana i pracujesz na obu urządzeniach przy pomocy jednej klawiatury i myszki. Możemy w ten sposób połączyć więcej niż dwa urządzenia.

AirPlay

trafia również do Maców. Umożliwia udostępnianie, odtwarzanie lub prezentowanie zawartości z innego urządzenia na ekranie Maca.

Skróty

W tym roku Skróty pojawiają się również w wariancie dedykowanym dla Mac’ów. Dzięki nim będzie mogli jednym przyciskiem (czy nawet za pośrednictwem Siri) odtworzyć ulubioną playlistę lub udostępnić pliki w wybranej aplikacji.

Odmieniona Safari

Nowy interface ma ułatwić korzystanie z przeglądarki. Zgrabniejsza, bardziej kompaktowa i dynamiczna forma pozwoli wyświetlić jeszcze większą część treści strony, a pasek przybierze zbliżony kolor do tła.

Wybrane kart możemy połączyć i zapisać jako grupę tematycznych zakładek. Można je nawet w łatwy sposób udostępnić przeciągając łącze do treści e-maila.

Szybkie notatki

Pomocna opcja wspomagająca utworzyć dowolną notatkę przypisaną do aplikacji. W łatwy sposób można dodać do niej łącza czy tagi.

Komunikacja

Wszystkie ulepszenia z iOS czy iPadOS trafiają również do Mac’ów. Dzięki SharePlay możliwe będzie dzielenie się multimediami podczas konwersacji FaceTime.  Kamery przy wsparciu M1 zyskają efekt trybu portretowego. Dźwięk przestrzenny pojawi się podczas rozmów, aby były jeszcze bardziej naturalne, a ulepszenia mikrofonu pozwolą na odizolowanie szumów otoczenia.

Pozostałe ułatwienia:

  • Focus – tryby pracy, które pozwolą wyciszyć wybrane powiadomienia w odpowiednim momencie, aby wspomóc skupienie i koncentracje
  • Live text – pozwoli na wykrycie a następnie skopiowanie, przetłumaczenie czy nawet wyszukanie tekstu ze zdjęć
  • udostępnianie linków do połączeń
  • katalogi udostępnionych multimediów za pośrednictwem wiadomości
  • tymczasowe wyciszenia powiadomień oraz sugestie wyciszeń
  • wskaźnik nagrywania – funkcja prywatności pokazująca które aplikacje mają dostęp do mikrofonu
  • i  jeszcze więcej

 

Sprawdź również: Co nowego w iOS 15?

źródło: AppleNewsroom