Jak szybko iPhone’y tracą wartość?

Jak szybko iPhone’y tracą wartość?

Fakt, że wartość telefonów z logo nadgryzionego jabłka spada wolniej od wartości smartfonów innych  producentów w zasadzie jest powszechnie znany. Okazuje się jednak, że średni wynik iPhone’ów jest dwa raz lepszy.

Portal BankMyCell zajmujący się pośrednictwem wymiany telefonów niedawno udostępnił najnowszy raport utraty wartości odsprzedawanych telefonów. Badania wykonano w oparciu o dane sprzedażowe zgromadzone do końca grudnia 2020 roku odnosząc wynik do cen detalicznych.

iPhone ma się dwa razy lepiej

W głównym zestawieniu urządzenia podzielono na trzy grupy:

  • iPhone’y
  • Smartfony z systemem Android o wartości powyżej 700 USD
  • Smartfony z systemem Android o wartości 350-700 USD

wykres

Po pierwszym roku od premiery telefony z iOS tracą średnio około 16% wartości. Podczas gdy średnia wartość urządzeń z systemem Android (w cenie początkowej powyżej wartości 700 USD) po roku wynosi już 33% mniej. Po kolejnym roku wartość iPhone’ów wynosi niecałe 65% wartości początkowej, a pozostałych smartfonów zaledwie 39%. W kolejnych latach widać podobną tendencję.

SE wyjątkiem

Nie wszystkie z iPhone’ów jednak uzyskały dobry wynik. Kolejna generacja SE ciesząca się dużym zainteresowaniem w pierwszym roku straciła aż 38%.

Rok 2020

Patrząc na średni spadek cen sprzedaży używanych iPhone’ów w ostatnim roku wyniósł on trochę ponad 22%. Na tle pozostałych producentów to wciąż najlepszy wynik.

producenci

Ile na wartości straciły poszczególne modele iPhone’ów w ubiegłym roku? Poniża tabela przedstawia dane dotyczące 10 najczęściej odsprzedawanych iPhone’ów. Ostatniej kolumnie widzimy spadek wartości w ciągu 2020 roku.

tabela

 

źródło: BankMyCell

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *